top of page

ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI W POLSCE

Akt_malzenstwa_skrocony_2015-725x1024.jpg

Związek małżeński w Polsce można zawrzeć w formie cywilnej lub konkordatowej (kościelnej ze skutkami cywilnymi). Procedura zawarcia małżeństwa obejmuje kilka kluczowych etapów:

 

Ślub cywilny

Procedura: Narzeczeni muszą udać się do Urzędu Stanu Cywilnego (USC), gdzie złożą zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz ustalą termin ślubu. Mogą również zdecydować, czy ślub odbędzie się w urzędzie, czy poza nim, np. w plenerze.

 

Dokumenty: Narzeczeni muszą przedstawić dokumenty tożsamości (dowody osobiste lub paszporty), dowód opłaty skarbowej oraz, jeśli jest to wymagane, zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa (np. w przypadku niepełnoletności jednej z osób).

 

Ślub: Ceremonia ślubu cywilnego odbywa się w obecności kierownika USC i świadków. Kierownik USC sporządza akt małżeństwa. Narzeczeni składają przysięgę małżeńską i podpisują akt małżeństwa.

 

Ślub konkordatowy

 

Procedura: Narzeczeni muszą złożyć w USC dokumenty wymagane do zawarcia małżeństwa cywilnego. Następnie udają się do wybranego duchownego, który przeprowadzi ceremonię ślubu.

Ceremonia: Ślub konkordatowy odbywa się zgodnie z obrządkiem wybranego związku wyznaniowego. Po ceremonii duchowny przekazuje dokumenty do USC, gdzie sporządzany jest akt małżeństwa.

bottom of page