ПРОПОЗИЦІЯ
LEGALIZACJA POBYTU STAŁEGO
CUDZOZIEMCÓW SPOZA UNII EUROPEJSKIEJ
Uzyskanie pobytu stałego w Polsce przez cudzoziemców spoza UE może mieć miejsce z uwagi na:
- małżeństwo z obywatelem polskim;
- posiadaniem pochodzenia polskiego;
- otrzymaniem w Polsce azylu;
- posiadaniem Karty Polaka;
- posiadaniem w Polsce statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych;
- posiadaniem w Polsce zgody na pobyt tolerowany;
- uzyskania statusu ofiary handlu ludźmi;
- bycie małoletnim dzieckiem cudzoziemca lub obywatela RP.
Wniosek o uzyskanie zezwolenia składa się do wojewody właściwego z uwagi na miejsce zamieszkania cudzoziemca.
Pamiętaj, że wniosek musi byś złożony w czasie legalnego pobytu
w Polsce.
W niektórych przypadkach wniosek, może być złożony, gdy cudzoziemiec jest poza terytorium Polski.
W zależności od podstawy ubiegania się o pobyt stały niezbędne jest spełnienie wymogów pobytowych w Polsce, wykazanie korzeni polskich, związku z polskością czy też innych wymagań.
Wszczęcie postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt stały następuje po wypełnieniu wymogów formalnych postępowania. Zaliczamy do nich:
- wypełniony wniosek;
- fotografie;
- kserokopia ważnego dokumentu podróży;
- opłata skarbowa.
W trakcie przebiegu postępowania niezbędne jest przedłożenie dodatkowych dokumentów, różnych w zależności od podstawy wnioskowania o udzielenia zezwolenia na pobyt stały.
Zakończeniem postępowania jest wydanie decyzji administracyjnej przez wojewodę. Pozytywna decyzja uruchamia proces produkcji i wydania karty stałego pobytu. Odbiór karty pobytu jest w urzędzie wojewódzkim podczas osobistej obecności cudzoziemca. Wyjątek od tej zasady przewidziany jest dla dziecka do lat 13 lat, kiedy to kartę pobytu odbiera jego przedstawiciel ustawowy lub opiekun.
LEGALIZACJA POBYTU STAŁEGO
OBYWATELI UNII EUROPEJSKIEJ
Taki sam proces legalizacja pobytu stałego jak dla obywateli UE dotyczy również obywateli państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależącego do Unii Europejskiej, obywateli państwa niebędącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którzy mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi (są to: Norwegia, Islandia, Lichtenstein oraz Szwajcaria).
Warunkiem wydania dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu obywatela UE jest nieprzerwany pięcioletni pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Obywatel UE będący małżonkiem obywatela Rzeczypospolitej Polskiej nabywa prawo stałego pobytu po upływie 3 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wszczęcie postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt stały następuje po wypełnieniu wymogów formalnych postępowania. Zaliczamy do nich:
- wypełniony wniosek;
- fotografie;
- kserokopia ważnego dokumentu podróży.
W trakcie przebiegu postępowania niezbędne jest przedłożenie dodatkowych dokumentów potwierdzających nieprzerwany okres przebywania na terytorium RP. W przypadku wystąpienia nieprzerwanego okresu pobytu na terytorium RP, niezbędne jest złożenie dokumentu stwierdzającego przyczyny przerw
w pobycie.
Odbioru dokumentu może dokonać pełnomocnik, na podstawie pełnomocnictwa szczególnego do jego odbioru, po okazaniu dokumentu potwierdzającego jego tożsamość.
LEGALIZACJA POBYTU STAŁEGO CZŁONKÓW RODZINY
OBYWATELA UNII EUROPEJSKIEJ
Do kręgu osób wymienianych jako członkowie rodziny obywatela Unii Europejskiej zaliczamy:
- małżonka obywatela UE;
- bezpośredniego wstępnego obywatela UE lub jego małżonka, który pozostaje na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka;
- bezpośredniego zstępnego obywatela UE lub jego małżonka, w wieku do 21 lat lub pozostającego na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka;
- bezpośredniego wstępnego małoletniego obywatela UE, sprawującego faktyczną opiekę nad tym małoletnim obywatelem UE i na którego utrzymaniu ten małoletni obywatel UE pozostaje.
Warunkiem wydania dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu obywatela UE jest nieprzerwany pięcioletni pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z obywatelem UE.
Wszczęcie postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt stały dla członka rodziny obywatela UE następuje po wypełnieniu wymogów formalnych postępowania. Zaliczamy do nich:
- wypełniony wniosek;
- fotografie;
- kserokopia ważnego dokumentu podróży.
W trakcie przebiegu postępowania niezbędne jest przedłożenie dodatkowych dokumentów potwierdzających nieprzerwany okres przebywania na terytorium RP wraz z obywatelem UE. W przypadku wystąpienia nieprzerwanego okresu pobytu na terytorium RP, niezbędne jest złożenie dokumentu stwierdzającego przyczyny przerw w pobycie. Istotne jest wykazanie więzi rodzinnych z obywatelem UE, poprzez złożenie stosownych dokumentów.
Cudzoziemiec po otrzymaniu pozytywnej decyzji odbiera osobiście kartę stałego pobytu.